Predmetna 2017/2018

Svetosavske nagrade učenika starijih razreda

Povodom Savindana OŠ „Vožd Karađorđe“ Leskovac raspisala je likovni i literarni konkurs.

Na likovnom konkursu u kategoriji od petog do osmog razreda zadata tema bila je: Sveti Sava – učitelj puta koji vodi u život.

Naša učenica Anastasija Stanković 8/1 dobila je drugu, a naš učenik Luka Stevanović 6/5 treću nagradu.

Na literarnom konkursu zadate teme bile su:

• Sveti Sava – besmrtni vladar, večita svest i savest srpskog naroda
  • Savino delo je ušlo u legendu i ostalo da traje, da živo i radosno zrači

Naša učenica Petra Ilić 6/1 dobila je drugu, Iva Petković 7/2, treću nagradu.

23.1.2018. godine u izložbenom prostoru leskovačkog Narodnog muzeja otvorena je izložba nagrađenih radova. Tom prilikom su i nagradjenim učenicima uručene nagrade. Na svečanoj dodeli nagrada učenici su bili sa svojim nastavnicima Anom Stanković, Ljubinkom Đorđević i Bojanom Konstantinovićem.

Nagradjeni radovi

Sveti Sava 11

Sveti Sava, besmrtni vladar, večita svest i savest srpskog naroda

Kad pogledam u oči Svetog Save,

Vidim ljubav, toplinu i veru,

Vidim nadu i spokojstvo

Vidim mir i sveto trojstvo.

Danas je u narodu srpskom njegov dan,

O njemu se pesme pevaju i pišu,

Njegov nam život kao primer služi,

Njegov duh i danas nad nama kruži.

Rodio se u ovoj zemlji dečak Rastko,

Najmlađi među braćom svojom,

Napustio je svoje dvore

I otišao putem Svete gore.

Učio je iz starih knjiga

Propovedao ljubav i poštenje

Bila mu je vera snažna

I ljubav prema domovini važna.

Kad god bi na Svetoj gori tužan bio,

Na svoga oca i braću bi pomislio,

Pa je zbog njih pisao knjige

A učeći je zaboravljao brige.

Ostavio je svome srpskom rodu

U nasleđe veliki dar

I zadatak kakvi moramo biti

I kako treba uvek oprostiti.

I otišao u besmrtnost jednoga dana

Da nas na ljubav i veru podseća,

Da hodamo uvek uzdignute glave

I da sledimo put Svetog Save.

Iva Petković 7/2

Sveti Sava 12

Sveti Sava – besmrtni vladar

Danas je subota. Januar još uvek miriše na badnjak. Dok mama i baka pripremaju prazničnu trpezu, pažnju mi privlači serija o Nemanjićima. Pominju i Svetog Savu. Kroz glavu mi odmah prolaze stihovi himne: „Uskliknimo s ljubavlju Svetitelju Savi, srpske crkve i škole, svetiteljskoj glavi..“

Počinjem da razmišljam koliko je bio veliki čovek kad ga i danas svi poštuju. I deca, i odrasli, i krojači, i profesori...On je prvi koji je krunu zamenio kapom monaha, udobnu postelju posteljom od kostreti. Voleo je sve – i ljude, i životinje, i šumu, i reku. U svima je video dobrotu. I loši su u njegovom prisustvu postajali bolji, kajali se, bivali pošteni i vredni, ali ne zbog straha, već zbog njegovog milog pogleda punog razumevanja i opraštanja.

Sava je štitio svoj narod kao što otac štiti svoje dete. Bio je prosvetitelj i učitelj. Učio je narod da živi pošteno od svog rada, da se obrazuje, da uči ne samo iz knjige već i od prirode, da uči svakog dana, jer je to jedina snaga koju nam niko ne može oduzeti.

Njegova je kruna bila sačinjena od milosti, dobrote i istinskog razumevanja. Zato je ta kruna večna. Zato Sveti Sava živi kroz vekove. Živi kao učitelj, kao lekar, kao graditelj, kao večiti vladar.

Da, januar stvarno lepo miriše: na slavu, na dom, na domovinu.

Petra Ilić 6/1